PZSP w Olszance,    49 - 332 Olszanka 94,     woj. opolskie,     tel. (77)4129717,     e-mail: zs_olszanka@wodip.opole.pl,    fax (77)4129602

 Strona główna PZSP

Gimnazjum

 Aktualności

 Historia szkoły

 Lokalizacja

 Rada Rodziców

 Samorząd Uczniowski

 Nauczyciele

 Dokumentacja

 Absolwenci

 Uczniowie

 40-lecie szkoły

Informacje

 Kalendarz

 Podręczniki

 Zajęcia dodatkowe

 Plan lekcji

 Kółka w szkole

 LOP

 PCK

 Wymiana pol. - niem.

 Egzamin gimnazjalny

Sport

 Trójbój siłowy

 Liga szkolna

Sukcesy

 Sport

 Sztuka

 Inne

Wydarzenia

 Rozpoczęcie roku szk.

 Pasowanie

 DEN

 Dzień Niepodległości

 Andrzejki

 Mikołajki

 Wycieczki

 Jasełka

 Wigilia

 Spotkanie ze sztuką

 Golcowie z wizytą

 Walentynki

 Pierwszy Dzień Wiosny

 Pamiętamy o Papieżu

 Święto Patrona

 Dzień Bibliotekarza

 "TOBIE POLSKO"

 Bal  karnawałowy

 Ferie zimowe

 Dzień Kobiet

 Dzień Ziemi

 Dzień Otwarty szkoły

 Konstytucja 3 Maja

 Trzymaj formę

 Dzień Matki

 Szkoła bez przemocy

 Dzień Dziecka

 Bal gimnazjalny

 Szkoły na piątkę

 Koniec roku szkolnego

 

 

 

 

ROK SZKOLNY 2012/2013

WIELKIE   ŚLIZGANIE   NA   LODOWISKU W  OPOLU

 – Słów kilka o tym jak uczniowie PZSP w Olszance spędzają ferie

         Kto z nas, uczniów  nie marzy o dniu, w którym w końcu   rozpoczną się upragnione   ferie? Ale kiedy wreszcie  nadejdą, czasami zaczyna się poważny problem, co zrobić z takim nadmiarem wolnego czasu, zwłaszcza jeżeli za oknem nie ma ani grama śniegu? Zawsze  można spędzić ten czas na siedzeniu godzinami przed telewizorem czy komputerem. Ale czy warto? Czy po to są ferie?

        Ferie zimowe to okazja, aby odpocząć od szkoły, zrelaksować swe ciało i umysł po półrocznej nauce i przygotować się do kolejnego etapu zdobywania wiedzy. To także czas do zabawy i spędzenia wolnych chwil w gronie przyjaciół i znajomych.   Dla uczniów, którzy  spędzają większość dnia w szkolnych ławkach i przy domowych biurkach  najkorzystniejszy jest wspólny zimowy wyjazd połączony z aktywną rekreacją. I taki właśnie wyjazd,  dzięki naszym paniom: Wioletcie Perkowskiej, Joannie Sowierszenko i Adrianie Gall oraz dofinansowaniu Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych został zorganizowany podczas tegorocznych ferii dla uczniów Publicznego Zespołu w Olszance.

       Wyposażeni przez rodziców w prowiant i kieszonkowe 28 stycznia  2013  r. wyruszyliśmy razem z naszymi  ulubionymi paniami   na jednodniową wyprawę do stolicy województwa opolskiego – OPOLA. Głównym celem naszej wycieczki było lodowisko Toropol, czyli wielkie ślizganie na łyżwach.

        Spod szkoły punktualnie 9.00 wyruszyliśmy  busami w kierunku Opola. Po drodze podziwialiśmy m.in. biały  Janów,  piękny  Łosiów, śnieżną Skorogoszcz i Bierkowice. W Opolu byliśmy przed czasem, ale jak się okazało, to był zamierzony manewr naszych opiekunów, ponieważ wkrótce się przekonaliśmy, iż w samej kolejce po łyżwy  spędziliśmy około 30 minut, potem obowiązkowo szatnia i zwycięska  wojna ze sznurówkami hokejówek
i figurówek.

        Na lodowisko weszliśmy  dokładnie o 10.30. Cudownie było tak sobie mknąć w takt muzyki  po gładkiej tafli. Niektórzy stawiali dopiero swoje pierwsze kroki na lodzie, ale śmiało można powiedzieć, ze całkiem nieźle im szło. Byli wśród nas i tacy, którzy znakomicie poruszali się na łyżwach, a szybka jazda nie  sprawiała im najmniejszego problemu. Wszyscy bawili się znakomicie. Zdarzały się upadki i drobne zderzenia, ale to one właśnie sprawiały, ze humor nas nie opuszczał, a wręcz dopisywał i to z coraz większa siłą. Pierwsza godzina jazdy upłynęła nam  bardzo szybko. Z uśmiechami na twarzy zeszliśmy na krótka przerwę do poczekalni. W tym czasie specjalny pojazd doprowadzał nasze lodowisko do stanu używalności. Posililiśmy się odrobinkę, a następnie wbiegliśmy na świeżą taflę lodowiska. Po tej przerwie okazało się jednak, że  wcześniejsza energiczna i żywiołowa  godzinna jazda, trochę nas zmęczyła i tym razem jeździliśmy już znacznie wolniej i spokojniej, ale równie efektownie. Niektórzy koledzy pokazali nam nowe techniki jazdy, a także upadku, również wślizgu, którym nawet słynny Ronaldino,  by się nie powstydził. Wciąż z uśmiechami na twarzach wirowaliśmy po lodowisku.  

     Po wizycie  na Toropolu  zmęczeni,  głodni i wyczerpani dotarliśmy do Mc Donalds, gdzie zjedliśmy pyszności i podzieliliśmy się naszymi uwagami i spostrzeżeniami  na temat naszych wyczynów na lodowisku. Stwierdziliśmy, że wycieczka była naprawdę udana i zabawna. Dużo nowego dowiedzieliśmy się także i o sobie i swoich umiejętnościach. Stwierdziliśmy zgodnie, ze chcemy takich wyjazdów, wypraw iwycieczek więcej. Godzinna wizyta w Mc Donalds szybko dodała nam sił i energii. Niestety pora już była wracać do Olszanki.

                   Do domu wróciliśmy około godz. 16.00.  To był udany i wspaniały  pierwszy dzień ferii…

Szczerze i gorąco dziękujemy Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Gminy Olszanka  za wsparcie i pomoc finansową w zorganizowaniu nam tej wycieczki. Dziękujemy również naszym paniom za opiekę, szczególnie p. W. Perkowskiej która była inicjatorką tego wyjazdu. Dziękujemy.

                              Tekst napisali  uczestnicy wycieczki pod kierunkiem Joanny Sowierszenko

 album fotografii
foto: Joanna Sowierszenko i Wioletta Perkowska


ROK SZKOLNY 2011/2012

„MAŁY SPORT- WIELKA RADOŚĆ” - o sportowych zmaganiach pn. „Mały Olimpijczyk”

 

Sport, zabawy ruchowe odgrywają ogromne znaczenie w życiu człowieka, a szczególnie małego dziecka. Każdy ruch wpływa pozytywnie na  zdrowie, hartuje i uodpornia na wszelkie choroby, jak również  doskonale wpływa na  kształtowanie prawidłowej postawy ciała już od najmłodszych lat. Atmosfera zabawy, zdrowej rywalizacji, chęć wyróżnienia się , wypróbowania swoich sił, stwarza niezmiernie bogate możliwości dla wychowawczego oddziaływania na młody organizm właśnie poprzez sport.  Dzieci, a w przyszłości młodzi ludzie, którzy połknęli sportowego bakcyla już w  szkole podstawowej rzadziej ulegają chorobom,  nałogom palenia, złym nawykom,  uzależnieniom   od telewizji czy komputera.  W zamian dbają o kondycję, zdrowie,  prawidłową postawę ciała. Ducha zdrowej  sportowej rywalizacji przenoszą na inne dziedziny życia, dzięki czemu odnoszą sukcesy nie tylko w sporcie, natomiast porażki  i niepowodzenia, z którymi każdy człowiek musi zmierzyć się w życiu, znoszą znacznie szybciej i  łatwiej.
Czerpanie przyjemności z aktywności fizycznej i chęci do podejmowania nowych wyzwań,  wyrabianie trwałych zainteresowań i nawyków do ćwiczeń, zabaw i gier ruchowych, a przede wszystkim wywoływanie uśmiechu na twarzach dzieci stały się głównym celem organizowania w czasie ferii zimowych w PZSP w Olszance zmagań pn. „Mały Olimpijczyk” dla najmłodszych uczniów gminy. Zawody te wpisały  się one już w  tradycję szkoły.
Rokrocznie rywalizują ze sobą drużyny ze szkół podstawowych z klas I-III gminy Olszanka. I w tym roku w zawodach uczestniczyły drużyny: PSP Jankowice Wlk.(opiekun p. Magdalena Litwiniuk), PSP Przylesie (opiekun p. Jadwiga Jędrzejczyk), SP Michałów (opiekun p. Lidia Lipianin) PSP Olszanka (opiekunowie p. Anna Kaśków, p. Dorota Woźniakowska, p. Anna Michalak).
Drużyny startowały w siedmiu konkurencjach wymagających, szybkości, gibkości,  zwinności i wytrwałości: slalom – prowadzenie piłeczki tenisowej kijem hokejowym, wyścig z kozłowaniem piłki, skoki z piłką siatkową między nogami, przenoszenie piłki lekarskiej, wyścigi skokami zajęczymi, wyścigi z przeplotem przez szarfę, skoki obunóż dodawane. Po rozegraniu pierwszych wyścigów można było zauważyć, że zespoły zostały bardzo starannie przygotowane, a rywalizacja o pierwsze miejsce będzie się toczyła do zakończenia ostatniej zabawy. Końcowy wynik doskonale to potwierdził. Zawody sędziował p. Stanisław Smogorzewski oraz uczennice Gimnazjum w Olszance: Paulina Śliwa, Agnieszka Martyna oraz Karolina Kubiak. Podczas sportowych zmagań  stosowano zasadę walki „fair play”.  Bezkonkurencyjna okazała się drużyna ze szkoły w Przylesiu, która zdobyła maksymalna liczbę punktów. Wyniki: I miejsce PSP Przylesie - 28 pkt. II miejsce PSP Olszanka - 17 pkt. III miejsce PSP Jankowice Wlk. - 15 pkt. IV miejsce SP Michałów - 10 pkt.
Wszystkie drużyny  zaprezentowały się z jak najlepszej strony, za swój trud i wysiłek zostały nagrodzone dyplomami, brawami  oraz nagrodami rzeczowymi- piłkami  do koszykówki. Po zakończeniu zawodów uczniowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, podczas którego mogli uzupełnić swoje siły i energię. Fundatorem nagród i  poczęstunku była Gminna  Komisja do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Serdecznie dziękujemy za wszystko.
Nauka połączona z zabawą i rywalizacją z innymi dziećmi mobilizuje, powodując, że nasze pociechy w przyjaznej im atmosferze szybciej i chętniej się uczą. Radość i duma ze zwycięstwa, z pokazania swoich umiejętności,  to silny bodziec do rozwijania wytrzymałości i uporu w dążeniu do celu w życiu każdego dziecka.  

Tekst opracował Samorząd Uczniowski SP

album fotografii

 

ROK SZKOLNY 2010/2011

 

 

Data/godzina

Rodzaj zajęć

Nauczyciel
organizujący

14.02.
Poniedziałek
900-1200

Zabawa karnawałowa przedszkolaków

PP Olszanka i PP Krzyżowice

V. Świder;
W. Stańczyk
A. Adamowicz
M. Grabowska

14.02.
Poniedziałek
900-1400

Projekt „Zrozumieć Świat” kl.IV

 

A. Machowska
E.Chruszczewska

Zajęcia dodatkowe w PG gr.A,B,C,D

B. Lemiszka
W. Perkowska
A. Gall
B. Bajcer

15.02.
Wtorek
830-1130

1130-1430


Projekt  PG gr.A

 
Projekt PG zajęcia dodatkowe

L. Ilów
 

M. Bielski

15.02.
Wtorek
1000-1230

Gminne Zawody Sportowe
„Mały Olimpijczyk”

A. Michalak
A. Kaśków
D. Woźniakowska S.Smugorzewski

15.02.
Wtorek
1000-1200

Zabawy i gry matematyczno – przyrodnicze

K. Bertelsen
E. Zygmanowska

15.02.
Wtorek
1000-1300

Zajęcia plasyczne – rozwijanie zdolności manualnych

I. Kubicka

16.02.
Środa
1000-1200

Zajęcia rekreacyjno – sportowe
dla klas IV - VI

S. Smugorzewski

16.02.
Środa

Wyjazd na lodowisko „Toropol” w Opolu

W. Perkowska
M. Feruś; A. Gall

17.02.
Czwartek
900 - 1200
1000 - 1230

Zajęcia projektowe NTUE II
„grafika komputerowa”

Zajęcia projektowe NTUE II
"Zajęcia teatralne"

W. Perkowska
 

J. Sowierszenko

17.02.
Czwartek
930 - 1200

Zawody sportowe przedszkolaków

V. Świder
A. Adamowicz
M. Grabowska

17.02.
Czwartek
1230-1400

Rozgrywki sportowe w piłkę siatkową
i piłkę ręczną

M. Oliwa

21.02.
Poniedziałek
1000-1200

Zabawy i gry związane z przedmiotem historia
Projekcja filmu

I. Dzięgielewska

23.02.
Środa
900 - 1200

Zajęcia projektowe NTUE II
„grafika komputerowa”
 

W. Perkowska

25.02.
Piątek
1000-1400

Turniej badmintona
gimnazjum

J. Dróbka

 

 

ROK SZKOLNY 2008/2009

Mamy ferie a w związku z tym nadmiar wolnego czasu. Nieograniczony dostęp do telewizora czy komputera już nie cieszy tak, jak jeszcze tydzień temu. Z niecierpliwością więc odliczaliśmy dni do naszej wycieczki na lodowisko. 22 stycznia o 9 rano wyjechaliśmy spod szkoły i udaliśmy się na opolskie lodowisko Toropol. Na miejsce przybyliśmy godzinę później. Pokornie ustawiliśmy się w sporej kolejce po łyżwy. Niektórzy musieli przymierzyć kilka par, zanim trafili na te właściwe. Pół godziny później otworzono drzwi prowadzące na taflę. Przed nam dwie godziny niemal akrobatycznych wyczynów. Część osób świetnie sobie radziła, przecież doskonaliła swe umiejętności wielokrotnie. Było też wśród nas kilku nowicjuszy. Ci musieli korzystać z rad doświadczonych kolegów lub metodą prób i błędów (często bolesnych) wypracować własną technikę. Pierwsze „kroki” na tafli  w niczym nie przypominały lekkich szusów innych łyżwiarzy. Nieoceniona okazała się barierka wokół lodowiska, ratowała od upadku wielu amatorów . W miarę upływu czasu było już coraz lepiej. Druga godzina upłynęła nam na szlifowaniu swoich umiejętności. Na koniec jeździliśmy tak, że niejeden uczestnik telewizyjnego widowiska mógłby nabawić się przy nas kompleksów.

             Później udaliśmy się do Karolinki, aby tam uzupełnić stracone kalorie. O 16 byliśmy już w swoich domach. Nieco zmarznięci i poobijani z przejęciem opowiadaliśmy najbliższym o swoich wyczynach. Uważamy, że ta wycieczka będzie kolejnym miłym wspomnieniem czasu spędzonego w naszej szkole.

            Niespełna tydzień później, 28 stycznia, kolejna grupa uczniów naszej placówki postanowiła spróbować swoich sił na lodowej tafli. Ich także opanowało białe szaleństwo, więc piruetom, skokom i pokazom nie było końca. Z dumą możemy stwierdzić, że zdecydowana większość uczniów z Olszanki poznała arkana skomplikowanej jazdy na łyżwach.

Chcielibyśmy podziękować Gminnej Komisji d/s. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za pomoc w jej zorganizowaniu. Wyjazd został zorganizowany w ramach realizowania programu profilaktycznego propagującego zdrowy tryb życia i aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Słowa podziękowania kierujemy także w stronę naszych pań nauczycielek, które czuwały nad naszym bezpieczeństwem

                                                                                                                  Uczestnicy

 

 

W dniach 12-13.02.2008 r. odbyły się Igrzyska Sportowe dla uczniów Publicznego Gimnazjum w Olszance. Poniżej przedstawiamy kilka fotek z imprezy.

 

 

 

15 lutego 2008 r. trzydziestu dziewięciu uczniów naszej szkoły doskonaliło swoje umiejętności jazdy na łyżwach na sztucznym lodowisku "Toropol" w Opolu.
Poniżej przedstawiamy kilka fotek z imprezy.

 

ZDJĘCIA

 

HARMONOGRAM ZAJĘĆ ORGANIZOWANYCH

PRZEZ PZSzP PODCZAS FERII ZIMOWYCH

W ROKU SZKOLNYM 2007/2008

 

Organizator

Termin

(data i godzina)

Rodzaj zajęć

 

Kl. I-III

p. Kaśków,

p.Woźniakowska, p.Michalak

 

 

 

11 .02.08 (poniedziałek)

 

Wyjazd do kina do Opola

PSP

 

 

p. Kubicka

 

12.02.08 (wtorek)

 

Zajęcia plastyczne

PSP i PG

 

 

p. Kaśków, p. Michalak,

p. Woźniakowska

 

 

 

12.02.08 (wtorek)

 

Mały Olimpijczyk

PSP

 

 

p. Gall, p. Dzięgielewska

p. Targońska, p. Lemiszka

 

 

12.02.08 (wtorek)

 

Wyjazd do kina
w Opolu

PG

 

p. Perkowska

13.02.08 (środa)

godz. 1200-1400

Zajęcia w pracowni komputerowej
PSP i PG

p. Smugorzewski

13.02.08 (środa) Zajęcia
rekreacyjno-sportowe PSP

 

p. Zygmanowska,

p. Machowska

p. Bertelsen

 

 

13.02.08 (środa)

 

Filmy przyrodnicze

PSP i PG

 

p. Oliwa,

p. Bielski

13.02.08 (środa)

1200-1400

 

 

Igrzyska szkolne PG

p. Oliwa

p. Bielski

14.02.08 (czwartek)

1000-1200

 

 

Igrzyska szkolne PG

p. Perkowska

p. Chruszczewska

p. Feruś

 

 

15.02.08 (piątek)

 

Wyjazd na lodowisko „Toropol”
w Opolu PG i PSP

 

p. Malczewska

 

 

19.02.08 (wtorek)

Zajęcia muzyczne

PSP i PG

 

 

p. Feruś

 

19.02.08 (wtorek)

 

zajęcia z języka angielskiego

 

 

Copyright © Publiczny Zespół Szkolno - Przedszkolny w Olszance - 2006. All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.